Uszkodzona bateria, awaria pralki czy też zapominalski sąsiad z wyższego piętra – to wszystko może prowadzić do zalania naszego mieszkania. Taka sytuacja to poważny problem, który wymaga specjalnego rozwiązania.
Zalane mieszkanie – co robić?
Gdy doszło do zalania mieszkania, wtedy pierwszą czynnością powinno być odcięcie źródła wody. W tym celu czasami trzeba skorzystać także z usług specjalistów, na przykład w ramach serwisu AGD czy instalacji wodnych, kanalizacyjnych i innych.
Jeśli doszło już do zahamowania źródła wody, przed nami kolejny, dość trudny, etap – sprzątanie po zalaniu. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Usuń nadmiar wody
Na start będziemy musieli usunąć nadmiar wody. Gdy szkody są niewielkie, można wykorzystać ręcznik i miskę lub wiadro, ale w przypadku poważnego zalania konieczne będzie wykorzystanie profesjonalnych pomp. Świadczeniem takich usług zajmują się specjalistyczne firmy.
Należy pamiętać, że wytarcie widocznych fragmentów podłogi nie wystarczy. Woda powinna być dokładnie usunięta, także spod sprzętów, dlatego konieczne może być ich przesunięcie.
Zalanie dotyczy najczęściej łazienki lub kuchni, gdzie na podłodze znajdują się przeważnie płytki ceramiczne, odporne na działanie wody. Bywa jednak, że wody jest tak dużo, że dostaje się ona także do innych pomieszczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na osuszenie tych nawierzchni, które są wrażliwe na wodę, na przykład:
- paneli laminowanych,
- podłóg z drewna,
- dywanów,
- wykładzin.
Gdy zamokną, mogą ulec zniszczeniu! W tym przypadku szczególnie liczy się szybkość działania. Gdy nie usuniemy wody od razu, drewniane elementy podłogi mogą ulec wypaczeniu.
Wykonaj dezynfekcję
Może się zdarzyć, że woda, która zalała mieszkanie, była brudna: pochodziła z odpływu pralki czy rur kanalizacyjnych Wtedy sprzątanie powinno obejmować także dezynfekcję nawierzchni. Ten zabieg pozwoli na usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, a także na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Dezynfekcję powinno przeprowadzić się jak najszybciej, zanim woda wniknie w podłogę czy meble.
Dezynfekcję najlepiej powierzyć ekspertom w tej dziedzinie, na przykład firmom sprzątającym, które posiadają odpowiednio silne detergenty, oparte na chlorze. Takich prac nie powinno wykonywać się samodzielnie, ponieważ nieodpowiednie obchodzenie się ze środkami dezynfekującymi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Wykwalifikowani pracownicy firm porządkowych zrobią to skutecznie i w sposób niezagrażający domownikom. Warto znaleźć firmę, która podejmie się wykonania zlecenia od razu, ponieważ szybkie działanie pozwala zmniejszyć negatywne skutki zalania.
Oszacuj straty
Najczęściej dopiero po sprzątaniu mieszkania po zalaniu można oszacować straty, na przykład ocenić stan podłóg, ścian, mebli. Jeśli doszło do poważnych uszkodzeń, trzeba będzie przygotować się na remont, obejmujący:
- malowanie,
- wymianę płytek lub paneli,
- zakup sprzętu AGD i mebli.
Jeśli mieszkanie jest ubezpieczone, polisa najczęściej obejmuje również zalanie. Wówczas ubezpieczyciel najczęściej może wypłacić nam odszkodowanie, z którego pokryjemy koszty remontu lub zakupu nowych mebli i sprzętu.
Pytania i odpowiedzi
Co robić w wypadku zalanego mieszkania?
Najważniejsze to odłączyć prąd, tak aby nie było zagrożenia życia. Następnie w miarę szybko usunąć zebraną wodę, najlepiej zaczynając od miejsc, które może ona łatwo zniszczyć. Kiedy już udało nam się pozbyć wody z mieszkania możemy zająć się szacowaniem strat.
Co zrobić z mieszkaniem po zalaniu?
Niestety w większości wypadków może być konieczny remont. W zależności od uszkodzeń najczęściej należy zająć się malowaniem, naprawą podłogi i zakupem nowego sprzętu elektrycznego.